Aktualności

2016-09-14

PROGRAM WSPIERAJĄCY ROZWIĄZYWANIE PROBLEMU BEZDOMNOŚCI. WZMOCNIENIE I USPRAWNIENIE SYSTEMU INTERWENCJI, OCHRONY ZDROWIA, I ŻYCIA OSÓB BEZDOMNYCH.

Toruńskie Centrum Caritas w okresie od 12.09.2016 do 31.12.2016 roku, w ramach Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Program wspierający rozwiązywanie problemu bezdomności” realizuje zadanie, którego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom bezdomności poprzez zabezpieczenie 40 osób przebywających na terenie gminy miasta Toruń i Chełmża dotkniętych tym zjawiskiem w żywność, odzież, nocleg, świadczenie usług higienicznych oraz doradztwo w zakresie spraw socjalno –bytowych.

 

Główne działania zadania to:

- zapewnienie wsparcia doraźnego w formie zakwaterowania, wyżywienia, odzieży oraz pomoc w utrzymaniu higieny 20 adresatom zadania (osoby zakwaterowane),

- zapewnienie wyżywienia, odzieży oraz zapewnienie higieny 20 adresatom zadania (osoby dochodzące),

- zapewnienie wsparcia w formie konsultacji, doradztwa oraz pomoc w uzyskaniu świadczeń z zabezpieczenia społecznego dla 40 adresatów zadania.

 

Podstawowe rezultaty projektu to:

- poprawa warunków życia 40 osób bezdomnych poprzez zapewnienia wsparcia doraźnego w formie wyżywienia, noclegu, wsparcia materialnego i usług higienicznych,

- wsparcie doradczo-konsultacyjne z zakresu spraw socjalno-bytowych dla 40 osób bezdomnych,

- stworzenie warunków do zmiany dotychczasowego stylu życia u 40 bezdomnych osób,

- minimalizacja dalszych negatywnych psychicznych, emocjonalnych, fizycznych skutków wykluczenia społecznego wśród 40 uczestników projektu,

- minimalizacja społecznych kosztów wykluczenia społecznego oraz wyrównywanie spójności społecznej między różnymi częściami miasta Torunia oraz Chełmży.

 

Znaczna część naszych podopiecznych ma utrudnione szanse na wyrwanie się z kręgu wykluczenia społecznego z powodu braku odpowiedniego wsparcia, które zapewniałoby podstawowe potrzeby, jak również brak umiejętności i motywacji do podjęcia aktywnej integracji. Efektem realizacji zadania będzie zwiększenie efektywności pracy nad wyjściem z bezdomności oraz przeciwdziałanie dalszej degradacji społecznej, psychicznej, zdrowotnej i moralnej beneficjentów, co wpłynie na wzrost i stałość osiąganych efektów. Realizacja projektu stanowi również społeczne zapotrzebowanie dotyczące wsparcia w początkowym, najtrudniejszym momencie wychodzenia z bezdomności, co przyczyni się do zmniejszania różnic zarówno terytorialnych, jak i między poszczególnymi grupami społecznymi.