Akcje

Akcja Tornister
25 sierpnia 2009r zakończyła się coroczna akcja charytatywna pod nazwą "Akcja Tornister". Już po raz dziesiąty w ostatniej dekadzie sierpnia wydawana była pomoc dla rodzin najuboższych mających dzieci w wieku szkolnym. W ramach wyprawki szkolnej wydawano zeszyty, piórniki, plecaki, segregatory, kredki, długopisy, ołówki i inne przybory niezbędne w tornistrze ucznia. Z tegorocznej "Akcji Tornister" skorzystało prawie 240 rodzin. Doposażono tornistry ponad 600 osobom (dzieciom rozpoczynającym edukację w tzw. kl. O, uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, a także studentom).
Co miesięczna pomoc
W ramach współpracy z Agencją Rynku Rolnego w programie PEAD Toruńskie Centrum Caritas co miesiąc (z małymi wyjątkami) wydaje żywność dla najuboższej ludności Torunia.
Aby uzyskać w/w pomoc należy złożyć prośbę o pomoc z załącznikami, które świadczą o trudnej sytuacji materialnej rodziny lub zainteresowanej osoby.
Data składania podań i data wydawania pomocy zawsze jest ogłaszana w formie ogłoszeń szczegółowych na tablicach ogłoszeń w Toruńskim Centrum Caritas.
Zbiórka żywności
Dwa razy do roku Toruńskie Centrum Caritas organizuje zbiórkę żywności - w okresie przed Świętami Wielkiej Nocy i przed Świętami Bożego Narodzenia.
Żywność zbierana jest przez wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas w sklepach całego Torunia.
Zebrana żywność jest przeznaczona dla najbardziej potrzebujących osób.
Jałmużna wielkopostna
Spoglądając na biblijne korzenie nauki o miłosierdziu, możemy spostrzec, że jałmużna nie dotyczy tylko bogatych, ale również i biednych, a nawet i tych, którzy z trudnością znajdują fundusze na chleb powszedni w codziennym życiu. Wynika to z faktu ewangelicznego zapewnienia, że nikt nie może być aż tak biedny, żeby nie ofiarować "dwóch drobnych pieniążków" (Mk 12,42) tak jak uczyniła to uboga wdowa. Ten wymowny fragment ewangeliczny ukazuje nam, w czym tkwi istota jałmużny. Ten, kto ofiaruje mniej , może się okazać większym ofiarodawcą niż ci, którzy oddali więcej. Tak się dzieje, bowiem wartość jałmużny nie zależy od wielkości okazanej pomocy materialnej, ale od możliwości i nastawienia dającego.
Co roku Caritas w okresie Wielkiego Postu poprzez akcję "Skarbonki wielkopostnej"pragnie na nowo budzić w sercach ludzi prawdziwe i szczere podejście do życie chrześcijańskiego oraz do realizowanie jego zasad w codziennym życiu. Jałmużna to obok modlitwy i postu jeden za środków koniecznych do zbawienia. Świadome wyrzeczenie, jałmużna to najpiękniejszy uczynek miłosierdzia.